Artyści

Akwaforta

0

Co to jest akwaforta?

Akwaforta jest najstarszą techniką trawioną w druku wklęsłym rycin, wynalezioną na przełomie XV i XVI wieku, chętnie stosowaną przez artystów po dzień dzisiejszy. Spopularyzowana w szesnastym stuleciu w dwóch kolejnych cieszyła się wielką popularnością, służąc przede wszystkim do reprodukcji obrazów.

W technice akwaforty rysunek wykonuje się igłą akwafortową na płycie cynkowej lub miedzianej, wcześniej podgrzanej i pokrytej warstwą kwasoodpornego werniksu, który stanowi mieszanina wosku, asfaltu i żywicy. By wytrawić rysunek płytę zanurza się w kwasie. Następnie oczyszcza się ją z pozostałości werniksu, w wytrawione linie wciera farbę i odbija ryciny na zwilżonym papierze, wykorzystując do tego prasę.

 

Akwaforta - wybitni twórcy

Mistrzami tej techniki byli m.in. Annibale Carracci, Albrecht Dürer, Pieter Bruegel Starszy. Na nowo odkryto akwafortę w drugiej połowie XIX wieku. Kolekcjonerzy rycin XIX i XX-wiecznych mają duży wybór prac z tego okresu, wśród nich dzieła m.in. malarzy i grafików Józefa Pankiewicza, Józefa Mehoffera, Jana Rubczaka czy Gustawa Gwozdeckiego. Gwozdecki prócz akwaforty uprawiał również miedzioryt, monotypię, a także wynalezioną przez siebie technikę gwozdorytu.

 

Zobacz również inne artykuły o historii grafiki:

 

CO TO JEST GRAFIKA

ROZWÓJ GRAFIKI EUROPEJSKIEJ

ZAINTERESOWANIE GRAFIKĄ W POLSCE

DRZEWORYT

MIEDZIORYT

AKWAFORTA (tu jesteś)

LITOGRAFIA

GRAFIKI BOTANICZNE i ZOOLOGICZNE

 

SKLEP

 

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl