Artyści

Ryciny botaniczne i zoologiczne

0

Ryciny botaniczne i zoologiczne

Ryciny botaniczne  - twórcy i historia

Ryciny botaniczne znajdujemy w dorobku tak wybitnych twórców jak Leonardo da Vinci czy Albrecht Dürer. Renesans był okresem w historii sztuki, kiedy to ujęcie artystyczne i poznanie naukowe zjednoczyły się w obserwacji przyrody. Owocem tego mariażu są ryciny przyrodnicze o wysokich walorach poznawczych i estetycznych.

W renesansie powstał nowy typ prac przyrodniczych nazywany zielnikiem lub herbarzem, opisującym i dokumentującym poszczególne gatunki roślin. Drzeworyty opatrzone były komentarzem o różnego rodzaju zastosowaniach, w tym leczniczych, oraz o własnościach magicznych poszczególnych gatunków.

Polski zielnik, jako jeden z pierwszych, napisał w latach 1543-1553 Marcin z Urzędowa. Jego dzieło „Herbarz Polski to jest o przyrodzeniu ziół i drzew rozmaitych i inszych rzeczy do lekarstw należących księgi dwoje”, ilustrowana encyklopedia z zakresu botaniki i medycyny, została wydana dopiero w 1595 roku, już po śmierci autora.

W wieku XVII i XVIII zainteresowanie bogactwem przyrody przyniosło ukazujące się na zachodzie Europy opracowania botaniczne zawierające ilustracje nowych nieznanych dotąd gatunków, jak na przykład: „Icones selectae plantarum, quas in Japonia collegit [...]” z 1791 autorstwa Engelberta Kaempfera o florze Kraju Kwitnącej Wiśni. Wiele z tych opracowań, ozdobionych drzeworytami lub miedziorytami, to prawdziwe dzieła sztuki edytorskiej, jak choćby „Vegetable statics”, pięknie ilustrowana publikacja z 1727 roku autorstwa Stephena Halesa. Najciekawsze prace powstawały wówczas, gdy, jak w przypadku XIX-wiecznego autora Michała Hieronima Leszczyc-Sumińskiego, botanik był jednocześnie malarzem.

Nieocenione źródło rycin botanicznych to opublikowany po raz pierwszy w 1787 roku przez Williama Curtisa „Magazyn Botaniczny”.  Czasopismo, obecnie pod nazwą „Curtis's Botanical Magazine”, wydają Królewskie Ogrody Botaniczne w Kew. Jest to najdłużej ukazujący się magazyn botaniczny na świecie. Założyciel pisma był aptekarzem i botanikiem pracującym w Kew Gardens. Za jego życia wydano trzynaście tomów czasopisma. Ilustracje do pierwszego tomu były w większości autorstwa Sydenhama Edwardsa. Na długiej liście artystów tworzących dla magazynu nie sposób pominąć takich nazwisk jak: John Curtis, William Jackson Hooker, Walter Hood Fitch, William Graves, Harriet Anne Hooker Thiselton-Dyer, Matilda Smith, Augusta Innes Withers, Anne Henslow Bernard, Lilian Snelling.

 

Ryciny botaniczne i zoologiczne w kolekcji Ernst Studio

W kolekcjach sklepu Ernst Studio można obejrzeć i kupić prace 20 artystów tworzących ryciny botaniczne i zoologiczne ZOBACZ KOLEKCJĘ

Serdecznie zachęcamy do przeczytania niezwykle ciekawych życiorysów każdego autora znajdujących się w opisie poszczególnych kategorii w sklepie.

 

Ryciny botaniczne i zoologiczne - wyjątkowe wystawy w Polsce

W 2021 roku mogliśmy na żywo obejrzeć wiele wybitnych rycin botanicznych i zoologicznych na  wystawie "Rośliny i Zwierzęta. Atlasy historii naturalnej w epoce Linneusza”. Wystawa była prezentowana w Muzeum Pałacu Jana III w Wilanowie oraz Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie. Dla osób, które nie były na tej wystawie lub tych, które chcą powrócić do wspomnień, udostępniamy film - oprowadzenie kuratorskie po tej niezwykłej wystawie rycin. Z filmu można się dowiedzieć więcej o historii rycin, poszczególnych autorach a także o wczesnych technikach graficznych. Serdecznie zachęcamy do jego obejrzenia. Na prawdę warto!

 

 

 

W 2021 roku odbyła się w Krakowie, w Muzeum Manggha, także inna, niezwykła wystawa o sztuce botanicznej. Dotyczyła ona współczesnej twórczości, nawiązującej do dzieł z XVII i XVIII wieku. Prace można obejrzeć na filmie, który był zaproszeniem na to wydarzenie.

 

 

Na wystawach można było obejrzeć prace dwóch artystów z naszej kolekcji:

  • Jacob Hoefnagel, wybitnego artysty żyjącego na przełomie XVI i XVII wieku ZOBACZ RYCINY
  • Pierre-Joseph Redouté, artysty z przełomu XVIII i XIX wieku ZOBACZ RYCINY

 

 

Zobacz również inne artykuły o historii grafiki:

 

CO TO JEST GRAFIKA

ROZWÓJ GRAFIKI EUROPEJSKIEJ

ZAINTERESOWANIE GRAFIKĄ W POLSCE

DRZEWORYT

MIEDZIORYT

AKWAFORTA

LITOGRAFIA

RYCINY BOTANICZNE i ZOOLOGICZNE (tu jesteś)

 

SKLEP

 

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl