Opcje przeglądania
Artyści

Anselmus Boëtius de Boodt (1550-1632)/ Obrazy tulipany

Flamandzki lekarz, mineralog, rysownik. Pochodził z zamożnej katolickiej rodziny arystokratycznej. Studiował prawo na Uniwersytecie w Lowanium i medycynę w Heidelbergu. Wykonał wiele grafik z dziedziny historii naturalnej. Interesował się systematyką roślin i zwierząt. Malował obrazy kwiatów, ptaków, ssaków i grzybów wykonane w technice akwareli. Zamiarem de Boodta było przedstawienie wszystkich stworzeń świata. Jego gigantycznych rozmiarów dzieło zawiera 728 ilustracji. „Historia Naturalis” tego autora została częściowo opublikowana w 1989 roku. Malowane pędzlem tulipany pochodzą z albumu wykonanego ok. 1600 r. na zlecenie cesarza Rudolfa II. Opisy roślin wykonane są języku niderlandzkim, łacińskim i francuskim. Aktualnie grafiki znajdują się w prywatnych zbiorach.

Podane ceny dotyczą formatu a4, sprawdź także inne dostępne formaty

Obraz tulipany Anselmus Boëtius de Boodt

Prezentowany w tej sekcji obraz tulipany to najstarsze dzieła w naszej kolekcji. Pochodzące z XVI wieku tulipany przedstawiają na obrazie poszczególne gatunki tych kwiatów. Były to obrazy, które były wykorzystywane w czasach tzw. tulipanowej gorączki i aukcji tulipanów w Holandii. Ceny tulipanów wtedy osiągały zawrotne kwoty, potrafiły kosztować tyle co dom. Ponieważ kwiaty te były sprzedawane w cebulkach to obraz pokazywał jak będzie prezentował się gdy rozkwitnie. Opisy tulipanów na obrazie przedstawione w trzech językach umożliwiały korzystanie z tego rysunku obywatelom różnych krajów. Tulipany do Europy trafiły z Azji prawdopodobnie około 1555 r. Początkowo trafiały do obrodów bogaczy, szlachty potem dopiero do bardziej zamożnego mieszczaństwa. Obrazy które są przedstawione z nazwami prawdopodobnie w tych czasach osiągały znacząco większe ceny niż te, które były nazwane wyłącznie numerem. W połowie XVI wieku był szczyt cen, potem zaczęły spadać ceny tulipanów. Obraz tulipany Anselmus Boëtius de Boodt uwiecznia najgorętszy okres tego zjawiska.

Tulipany obraz we wnetrzach

Tulipany jako obraz są niezwykle popularne w polskich wnętrzach. Są subtelne, piękne, mają bogatą kolorystykę. Możemy cieszyć się ich urodą i barwami podobnie jak 400 lat temu w Holandii. Każdy tulipan na obrazie jest niepowtarzalny. Tulipany malowane przez de Boodt są co najmniej dwukolorowe, barwy się przenikają. Dzięki barwnej obróbce tulipanów osiągnęliśmy ich naturalne, historycznie pierwotne barwy. Są one wyraźne. To jedne z naszych ulubionych obrazów w całej kolekcji. Patrząc na nie możemy wspomnieniem powrócić do gorączki tulipanowej, wyobrazić sobie tą gonitwę za ich urodą, choć trwającą przecież niezbyt długą chwilę, to aż tak cenną dla wielu ówczesnych koneserów piękna lub poszukiwaczy trafnych inwestycji czy po prostu zarobku. Bardzo polecamy obraz z tulipanami, to wspaniałe wrażenia we wnetrzu!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl