Spis treści
1. Obrazy na ścianę – jak wieszać galerie ścienne
2. Obrazy na ścianę – jakie zestawiać kolory w galeriach ściennych
3. Obrazy na ścianę – style ram do stylu klasycznego, eklektycznego czy boho
4. Obrazy na ścianę – jak wieszać (praktyczne wskazówki)
Obrazy na ścianę – jak wieszać galerie ścienne
Dekorujemy własne wnętrze mieszkania. Z nadzieją na piękny efekt. Na co zwrócić szczególną uwagę przygotowując kompozycję ścienną z obrazów? Najważniejsze jest, aby zwróćmy szczególną uwagę na to jak zawiesić obrazy na ścianie oraz na to jaki styl ma wnętrze, salon, kuchnia, sypialnia czy pokój dziecka i jaki efekt dekoracyjny chcemy osiągnąć. Wiedząc jakiej wielkości jest pomieszczenie należy się zastanowić ile i jakich obrazów dobrać, w kompozycji warto zastanowić się nad ich liczbą, wyborem barw i tematyką obrazów.
Jakie mogą być rodzaje kompozycji z obrazów na ścianie? Pierwszym rodzajem kompozycji jaką warto rozważyć jest symetria, która zapewni pomieszczeniu spójność i równowagę. W takiej aranżacji wieszamy obrazy o podobnej wielkości, tematyce i kolorystyce naprzeciwko siebie po dwóch stronach punktu jaki uznamy za centralny w pomieszczeniu. Kolejnym rodzajem aranżacji może być kompozycja trójkątna – trzy obrazy o tej samej lub różnej wielkości wieszamy tak aby jeden był na wierzchołku a dwa obok siebie, ale niżej od najwyższego. Takie ułożenie zapewnia dynamizm i ruch. Obrazy można też ułożyć w galerię ścienną – może to być zestaw tej samej bądź różnej wielkości obrazów powieszonych na jednej lub sąsiadujących ścianach.
Przykład galerii ściennej z rycin Ernst Studio
Dobry efekt osiągniemy dobierając podobną tematykę lub kolorystykę obrazów na ścianę. Obrazy różnej wielkości można też powiesić wzdłuż jednej linii górnej lub dolnej krawędzi albo wzdłuż ich poziomej linii środka. Taka kompozycja doda harmonii wnętrzu i dekoracja zapewni równowagę w ozdabianej przestrzeni.
Symetryczna kompozycja z obrazów z kwiatami Marii Sybilli Merian
Obrazy można też powiesić w grupach tematycznych: obraz z kwiatami, ze zwierzętami, marynistyczne, obrazy z modą lub abstrakcyjne.
Tematyczna galeria ścienna: ryciny modowe z Ernst Studio
Grupy mogą też być kolorystyczne – o dominującej w kompozycjach barwie. Osoby lubiące dynamizm i niekonwencjonalność oraz mające własne poczucie stylu zachęcamy do aranżacji niekonwencjonalnych, gdzie dzieła mogą być powieszone na różnych wysokościach lub w różnych kierunkach. Udana aranżacja to przede wszystkim związek kompozycji i przestrzeni oraz stylu wnętrza.
Obrazy na ścianę – jakie kolory zestawiać w galeriach ściennych
Niezapomniane dekoracje z obrazów na ścianę można budować na podstawie kompozycji barw i dopasować je do stylu pomieszczenia i własnych upodobań co do nastrojów jakie chcemy stworzyć. Kompozycja jednolita kolorystycznie (tzw. monochromatyczna lub królewska) składa się z obrazów, które mają ten sam kolor. Są to kompozycje, które będą niezwykle eleganckie i dadzą wnętrzu bardzo spójnych charakter. Podobny efekt można osiągnąć dobierając barwy uzupełniające się w palecie na przykład zielony i niebieski, fioletowy i czerwony czy żółty i pomarańczowy. Takie zestawienie jest spokojne i harmoniczne. Wielbiciele ożywienia powinni zwrócić uwagę na barwy kontrastujące, przykładowo zielony z czerwonym, niebieski z żółtym. Są to bardzo dynamiczne zestawienia wnoszące do wnętrza energię. Nieco spokojniejsze są zestawienia z naciskiem na konkretną paletę kolorystyczną. Dobór wielu obrazów na ścianę w podobnych barwach uczyni wnętrze spójnym ale też będzie bardzo stylowe. Mocny ale jednostkowy akcent może stanowić galeria lub jeden obraz o bardzo dominującej barwie. Może to być pomarańcz w beżowym pomieszczeniu lub niebieski w szarym. Taki akcent będzie na pewno mocną i też wyróżniającą się dekoracją, która stworzy stylowe wnętrze. Dobre proporcje kolorów i wielkości kompozycji między przestrzenią a dekoracją zapewnią charakter i równowagę we wnętrzu.
Obrazy na ścianę – style ram do stylu klasycznego, eklektycznego czy boho
Obrazy na ścianę wieszamy w bardzo różnych ramach dopasowanych do charakteru wnętrza oraz stylu jaki chcemy osiągnąć. Ozdobne ramy drewniane, rzeźbione czy dodatkowo malowane w kolorach złotym czy srebrnym pasują do stylu klasycznego i nadają kompozycji elegancji. Ramy proste czy wręcz minimalistyczne czarne, białe lub srebrne pasują do prostych i nowoczesnych aranżacji. Łączenie różnych stylów w jednym wnętrzu nazywa się kompozycjami eklektycznymi i w takich wnętrzach możemy mieszać ramy proste i ozdobne, rustykalne i nowoczesne, proste i ozdobne motywy. Modny ostatnio jest także styl boho. Pasują do niego rattanowe meble czy ramy (a nawet rattanowe passe-partout!). Ramy też mogą mieć kolor drewna o klasycznych motywach. Do stylu art-deco pasują abstrakcyjne, stylizowane i często lustrzane ramy złote czy srebrne. Dobry dobór ramy do obrazu podkreśla nie tylko piękno, ale i stylizuje całe wnętrze!
Obrazy na ścianę – jak wieszać (praktyczne wskazówki)
Jeśli już wybraliście rodzaje obrazów, ich kolorystykę, ramy oraz rodzaj kompozycji jaki chcecie stworzyć na ścianie to pora na praktyczne działania. Pamiętajcie, aby przygotować przed wieszaniem narzędzia. Najważniejsza jest poziomica, która pozwoli dobrze oznaczyć punkty gdzie będziecie wieszać obrazy. Tak aby osiągnąć precyzyjny i zamierzony efekt, no i przede wszystkim harmonijny i równy. Punkty gdzie mają być gwoździe lub wkręty oznaczamy ołówkiem lub taśmą klejącą. Do wiercenia najlepiej używać wiertarki a obrazy wieszać na specjalnych wkrętach tak aby obraz był dobrze podparty oraz wisiał równo.